Aktualności

19-04-2011Wood-Mizer wprowadza na rynek nowy trak przemysłowy WM3500

Fot. Wood-Mizer

Od chwili wprowadzenia na rynek traka taśmowego WM3000 (poprzednia nazwa LT300) w 2003 roku, wielu specjalistów od obróbki drewna w Europie doceniło szybkość jego działania, wydajność, niezawodność, komfort pracy i jakość piłowania.

Na Łotwie, na przykład, WM3000 stał się na tyle popularny, że dzisiaj kraj ten zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem ilości traków WM3000 w przeliczeniu na liczbę ludności. Obróbka drewna na Łotwie to jedna z niewielu dziedzin, która podczas kryzysu nadal sprawnie funkcjonuje, wspierając nadal zatrudnienie ludności i generując dochód właścicieli biznesu. Jest to także zasługą niezawodnej, elastycznej i opłacalnej technologii przecierania drewna wąskimi brzeszczotami – technologii Wood-Mizer.

Obecnie gospodarka ożywia się po okresie spadku i firma Wood-Mizer wprowadza na rynek udoskonalony trak przemysłowy WM3500, który zapewni swoim właścicielom jeszcze wyższą wydajność i szybki zwrot inwestycji.

Innowacyjna konstrukcja traka

Cechą wyróżniającą trak taśmowy WM3500 jest jakościowa zmiana konstrukcji maszyny ukierunkowana na poprawę jego cech funkcjonalnych.

Przede wszystkim, zwiększony prześwit głowicy o 6 cali (152,4mm) pozwala na cięcie szerszych desek z kłód o średnicy do 100 cm (w poprzedniej wersji maksymalna średnica kłody – 91 cm).

Całkowicie zweryfikowano i ulepszono funkcję systemu hydraulicznego przeznaczonego do manipulowania kłodą. Trak WM3500 zaopatrzony jest w dwa obracaki łańcuchowe i trzy oporki boczne. (Jego „młodszy brat” WM3000 posiadał tylko jeden obracak łańcuchowy i dwa oporki boczne).

Ponadto, nowy system hydrauliczny pracuje o 25-40% wydajniej niż wersja poprzednia, dzięki zastosowaniu w hydraulice silniejszej pompy i silnika.

Innowacyjne podejście w sterowaniu hydrauliką polega na tym, że pracuje ona w dwóch systemach „wolno” i „szybko”, przy czym przełączanie następuje pedałem nożnym na stanowisku operatora. W ten sposób wówczas, gdy wymagana jest duża dokładność pozycjonowania kłody, operator przełącza hydraulikę na system „wolno”, zaś w pozostałych przypadkach pracuje w systemie „szybko”.

Funkcja „cruise control” automatycznie reguluje szybkość posuwu głowicy tnącej, utrzymując jej wartość maksymalną dla danego typu drewna przy zachowaniu wysokiej jakości tarcicy.

Moc głównego silnika elektrycznego wynosi 22 kW, zaś całego traka 40 kW.

Pantograf i przenośniki

Nowością jest przemysłowa konstrukcja maszyny. Jeżeli w traku WM3000 wszystkie przewody zasilające i sterujące prowadzone są w prowadniku przewodów (tzw. gąsienicy), to w nowej wersji WM3500 można zamówić pantograf – urządzenie pozwalające na szybkie przemieszczanie przewodów ponad trakiem. Wówczas kiedy przewody znajdują się ponad strefą cięcia, nie są one zasypywane trocinami, a ponadto zachowany jest łatwy dostęp do traka dla potrzeb obsługi technicznej. Zastosowanie pantografu wymaga pomieszczenia o większej wysokości i obszerniejszego dla ustawienia traka na szerokość.

Wood-Mizer przewidział także pełną mechanizację transportu materiału. Kłody ładowane są z rampy załadowczej, wyposażonej w urządzenie do podawania po jednej sztuce, zaś odbiór gotowych desek ze strefy cięcia następuje przy pomocy wbudowanego przenośnika taśmowego.

Wszystkie funkcje traka i hydrauliki kontroluje jeden operator ze stanowiska sterowania.

W ten sposób nowy przemysłowy trak WM3500 firmy Wood-Mizer zapewnia maksymalną wydajność, dotychczas nieosiągalną w przypadku traków wąskotaśmowych. Przy tym WM3500 potrafi przecierać twarde gatunki drewna w postaci kłód o dużych średnicach.

Doświadczenie związane ze stosowaniem WM3500 w Polsce

Pierwsze traki WM3500 pracują w Polsce już kilka miesięcy. Zostały one zakupione przez duże prywatne firmy tartaczne: TARTAK OLCZYK i MAT-TAR.

Firma TARTAK OLCZYK jest klientem Wood-Mizer od 1991 roku i posiada już duże doświadczenie w eksploatacji traka Wood-Mizer LT40.

Firma ta wiosną 2010 roku jako jedna z pierwszych w Polsce zakupiła trak przemysłowy WM3500 z hydrauliczną rampą załadowczą i wbudowanym przenośnikiem, a także przemysłową ostrzarkę do brzeszczotów. Wyposażenie zostało zainstalowane przez ekipę specjalistów Wood-Mizer, którzy przeprowadzili również trening dl a operatorów firmy TARTAK OLCZYK.

Przedsiębiorstwo to eksploatuje także dużą niemiecką linię tartaczną przeznaczoną do cięcia kłód o średnicy mniejszej niż 50 cm.

Kiedy należy wykonać obróbkę trudnego rodzaju drewna, wygodniej z ekonomicznego punktu widzenia jest wykonać jego przecieranie na traku Wood-Mizer, którego piły taśmowe kosztują 10 razy mniej, niż stosowane w linii niemieckiej. Traka WM3500 używa się w tej firmie do cięcia sosny, jodły, jesionu, dębu przy wydajności ok. 20 metrów sześciennych podczas zmiany, co całkowicie spełnia oczekiwania właścicieli, opiniujących jak najlepiej nabyte przez nich nowe wyposażenie produkcji Wood-Mizer.

www.woodmizer.pl




wstecz
Copyright © 2004-2016 tartaki.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.